| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T11:43:18.28668336Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260512.91 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260512.91/0 |
| upload-time | 2026-05-12T18:32:01Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.9µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.43GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.30GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.22GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.56GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.34GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.19GB ± 8% |
| [Geomean] | 5.69GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.89GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.34GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.82GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.53GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.99GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.70GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 431M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 559M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 275M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 447M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 575M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 292M ±10% |
| [Geomean] | 413M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.51G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.5G ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.90G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.2G ±63% |
| [Geomean] | 11.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 360M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 186M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 350M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 8% |
| [Geomean] | 300M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 785M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 394M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 819M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 440M ±16% |
| [Geomean] | 705M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.37G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.96G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.83G ±109% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.79G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.41G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.64G ±112% |
| [Geomean] | 3.62G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.07k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 2% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 676k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.8k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 663k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.6k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 167M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 228M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 149M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 6% |
| [Geomean] | 191M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.85G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.9G ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.63G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.3G ±96% |
| [Geomean] | 13.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 159M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 111M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ± 8% |
| [Geomean] | 148M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 336M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 298M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 305M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 332M ± 9% |
| [Geomean] | 317M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.85G ±190% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 902M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 720M ±170% |
| [Geomean] | 1.05G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.08k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 425k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 2% |
| [Geomean] | 721k |