| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 15129eb73b442f85e83e4a88e06f80c97fb85fd1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-12T12:14:19Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T12:22:17.22881555Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260512.92 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260512.92/0 |
| upload-time | 2026-05-12T19:10:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.8µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.77GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.76GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.45GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.78GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.54GB ±11% |
| [Geomean] | 5.74GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.85GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.22GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.94GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.32GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.33GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.75GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 439M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 563M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 289M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 431M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 580M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 285M ±10% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.99G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.4G ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.67G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.5G ±53% |
| [Geomean] | 11.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 366M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 202M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 373M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 224M ± 5% |
| [Geomean] | 302M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 802M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 426M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 782M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 435M ±39% |
| [Geomean] | 717M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.23G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.96G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.11G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 2.63G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.44G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.39G ±113% |
| [Geomean] | 3.67G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 3% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 669k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 674k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.2k ± 3% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 165M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 2% |
| [Geomean] | 193M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.2G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.4G ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.4G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.7G ±65% |
| [Geomean] | 15.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 123M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 177M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 122M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 197M ± 6% |
| [Geomean] | 152M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 312M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 297M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 322M ± 9% |
| [Geomean] | 314M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 966M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.19G ±108% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 947M ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.56G ±115% |
| [Geomean] | 1.33G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.06k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 3% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 3% |
| [Geomean] | 719k |