| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 55089b9e276aadd1d7ae621b79f52890f15d58c9 |
| experiment-commit-time | 2026-05-12T12:24:04Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T12:31:41.596555261Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260512.93 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260512.93/0 |
| upload-time | 2026-05-12T19:20:42Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.6µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.02GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.38GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.72GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.53GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.66GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.76GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.11GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.16GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.89GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.42GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.31GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.69GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 571M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 288M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 444M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 544M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 287M ±15% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.75G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.0G ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.9G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.89G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.3G ± 6% |
| [Geomean] | 12.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 358M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 217M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 356M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 202M ±21% |
| [Geomean] | 299M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 819M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 433M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 799M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 433M ±16% |
| [Geomean] | 716M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.17G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.47G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.19G ±108% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.97G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.45G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.16G ±82% |
| [Geomean] | 3.99G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.0k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 663k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.9k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 675k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.0k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 171M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 179M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 4% |
| [Geomean] | 202M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.1G ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.9G ±35% |
| [Geomean] | 15.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 192M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 176M ±19% |
| [Geomean] | 159M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 319M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 327M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 324M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 310M ± 8% |
| [Geomean] | 320M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 958M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.56G ±132% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.49G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.01G ±107% |
| [Geomean] | 1.45G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.10k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 426k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 716k |