| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 5b106947d1f2e0a24361ac0e4a0e8d966a9612e1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-12T19:36:36Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T19:43:22.273101451Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260513.1 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260513.1/0 |
| upload-time | 2026-05-13T01:03:56Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.28GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.27GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.23GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.36GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.03GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.36GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.01GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.17GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.40GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.42GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.34GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.29GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.32GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.17GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.0M ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.71M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.16M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 30.6M ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.70M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.42M ±28% |
| [Geomean] | 9.74M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.30G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.08G ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.19G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.03G ±30% |
| [Geomean] | 1.87G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.44M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.44M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.42M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.49M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.64M ±10% |
| [Geomean] | 2.11M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 95.5M ±146% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.95M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.61M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 73.8M ±218% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.93M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.59M ±20% |
| [Geomean] | 10.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 241M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 6.02M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 22.5M ±180% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 244M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.73M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 26.9M ±142% |
| [Geomean] | 32.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.01M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.67M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.99M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.35M ±40% |
| [Geomean] | 3.24M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.12G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.08G ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.03G ±31% |
| [Geomean] | 1.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 733k ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 756k ±85% |
| [Geomean] | 668k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |