| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-13T00:21:03.026155518Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260513.14 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260513.14/0 |
| upload-time | 2026-05-13T05:39:32Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.04GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.26GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.21GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.26GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.23GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.04GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.08GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.19GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.40GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.41GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.16GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 22.1M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.45M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.59M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.3M ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.58M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.71M ±19% |
| [Geomean] | 8.93M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.05G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.15G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 977M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.25G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.06G ±39% |
| [Geomean] | 1.82G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.08M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.48M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.10M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.47M ± 5% |
| [Geomean] | 1.93M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 12.9M ±338% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.64M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.78M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 115M ±96% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.53M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.80M ± 8% |
| [Geomean] | 7.23M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 239M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.01M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.91M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 240M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.52M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 13.3M ±144% |
| [Geomean] | 23.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.98M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.14M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.99M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.39M ±38% |
| [Geomean] | 3.12M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.10G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 966M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.11G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.06G ±39% |
| [Geomean] | 1.06G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 580k ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 667k ±80% |
| [Geomean] | 593k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |