| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_parent-sizespecializedmalloc |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-13T00:20:00.817670586Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260513.19 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260513.19/0 |
| upload-time | 2026-05-13T05:59:30Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.19GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.17GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.38GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.29GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.10GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.25GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.09GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.19GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.07GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.52GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.52GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.52GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.47GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.52GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.52GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 61.0M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.13M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.62M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 58.9M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.22M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.92M ±34% |
| [Geomean] | 12.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.53G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 980M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.06G ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.27G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.15G ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.09G ±17% |
| [Geomean] | 1.83G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.7M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.24M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.7M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.26M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.66M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 204M ±89% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.66M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 211M ±83% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.48M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48M ± 5% |
| [Geomean] | 13.3M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 363M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 123M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.07M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 393M ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 94.7M ±157% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.49M ±76% |
| [Geomean] | 55.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.74M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.89M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.22M ±114% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.90M ±17% |
| [Geomean] | 2.93M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 942M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.07G ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.11G ±130% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.09G ±20% |
| [Geomean] | 1.05G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.24M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 778k ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.39M ±202% |
| [Geomean] | 1.13M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |