| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 5b106947d1f2e0a24361ac0e4a0e8d966a9612e1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-12T19:36:36Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T19:42:04.907489241Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260513.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260513.2/0 |
| upload-time | 2026-05-13T01:21:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.08GB ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.15GB ±35% |
| [Geomean] | 3.66GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.10GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.13GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.21GB ±34% |
| [Geomean] | 5.18GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.00GB ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.14GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.16GB ±16% |
| [Geomean] | 7.27GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 235M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 248M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.9M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 235M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 248M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.8M ±78% |
| [Geomean] | 102M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.57G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.1G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03G ±135% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.01G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 17.8G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05G ±91% |
| [Geomean] | 4.56G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 202M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 163M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.85M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 205M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 169M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.92M ±13% |
| [Geomean] | 46.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 393M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 77.2M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 366M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 383M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 81.5M ±59% |
| [Geomean] | 224M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.48G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.84G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 135M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.47G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.34G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 137M ±65% |
| [Geomean] | 936M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.8k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.26k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.25M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 740k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.25M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 742k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 2% |
| [Geomean] | 436k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 146M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.2M ±130% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.2M ±104% |
| [Geomean] | 41.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1G ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.00G ±128% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.6G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05G ±89% |
| [Geomean] | 3.88G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 103M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.54M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 209M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 55.3M ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 203M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.0M ±76% |
| [Geomean] | 110M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.38G ±134% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 106M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 712M ±117% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 110M ±82% |
| [Geomean] | 328M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 739k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 742k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |