| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-13T00:21:39.73701753Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260513.20 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260513.20/0 |
| upload-time | 2026-05-13T06:03:59Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.50GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.53GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.41GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.00GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.01GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.04GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.62GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.95GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.03GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.54GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.68GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 68.5M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.42M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.93M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 61.2M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.13M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.73M ±13% |
| [Geomean] | 12.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.61G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.29G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.17G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.88G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.32G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.12G ± 7% |
| [Geomean] | 2.05G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.3M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.9M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.70M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 273M ±91% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.26M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 191M ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.42M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 13.5M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 377M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 43.3M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.20M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 391M ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 73.6M ±219% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.16M ± 2% |
| [Geomean] | 44.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.80M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.15M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.63M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.08M ± 6% |
| [Geomean] | 3.40M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.22G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.29G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.12G ± 7% |
| [Geomean] | 1.19G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.43M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.38M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 800k ± 0% |
| [Geomean] | 1.06M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |