| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 58efaf3859e6a6f9988e69afc59c0792888ca41a |
| experiment-commit-time | 2026-05-13T00:30:17Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-13T01:23:34.762335762Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260513.24 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260513.24/0 |
| upload-time | 2026-05-13T06:58:41Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.21GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69GB ±10% |
| [Geomean] | 3.57GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.21GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.23GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.73GB ±40% |
| [Geomean] | 5.11GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.19GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.38GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.10GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.82GB ±17% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 231M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.2M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 225M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 228M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.4M ±113% |
| [Geomean] | 86.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.88G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.8G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 979M ±99% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.04G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.5G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 563M ±162% |
| [Geomean] | 4.01G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 155M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.92M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 146M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.85M ± 5% |
| [Geomean] | 43.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 67.8M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 354M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 43.8M ±101% |
| [Geomean] | 190M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.38G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 125M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.41G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.91G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.7M ±80% |
| [Geomean] | 805M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 780k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 777k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 2% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.35M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.25M ±180% |
| [Geomean] | 31.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.0G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 960M ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.2G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 557M ±165% |
| [Geomean] | 3.21G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 98.3M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 92.1M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.34M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.7M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 194M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.4M ±169% |
| [Geomean] | 80.5M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.21G ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 95.3M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.40G ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.0M ±130% |
| [Geomean] | 316M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 2% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 780k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 776k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.15M |