| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 42bdffec2d52e0c958e1ada270712f1b3e1d05f8 |
| experiment-commit-time | 2026-05-12T20:33:51Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-13T01:46:07.551641793Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260513.25 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260513.25/0 |
| upload-time | 2026-05-13T07:06:51Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 37.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.25GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.19GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.10GB ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.25GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.13GB ± 8% |
| [Geomean] | 3.06GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.01GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.56GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.02GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.17GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.53GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.32GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.30GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.17GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 40.1M ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.21M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 48.9M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.22M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.13M ±35% |
| [Geomean] | 9.89M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.22G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 993M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.41G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 929M ±24% |
| [Geomean] | 1.81G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.59M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.05M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.00M ± 0% |
| [Geomean] | 1.57M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 159M ±98% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.03M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 224M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.00M ± 0% |
| [Geomean] | 10.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 249M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.44M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.04M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 253M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.57M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 8.89M ±136% |
| [Geomean] | 18.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.0k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.62M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 505k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.94M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.09M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.82M ±49% |
| [Geomean] | 2.96M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.10G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 983M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.10G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 913M ±25% |
| [Geomean] | 1.02G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 660k ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 556k ±28% |
| [Geomean] | 576k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |