| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-13T00:21:10.51527436Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260513.27 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260513.27/0 |
| upload-time | 2026-05-13T07:09:33Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 84.6µs ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.0µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.75GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.52GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.23GB ±10% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.68GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.16GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.42GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.40GB ±10% |
| [Geomean] | 5.66GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.89GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.17GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.88GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.22GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.69GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 427M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 543M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 282M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 438M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 576M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 278M ±13% |
| [Geomean] | 408M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.72G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.1G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.72G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.6G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.0G ±64% |
| [Geomean] | 11.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 337M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 366M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 205M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 213M ±33% |
| [Geomean] | 298M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 768M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 430M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 819M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 414M ±17% |
| [Geomean] | 696M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.91G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.11G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.46G ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.59G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.31G ±97% |
| [Geomean] | 3.81G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.9k ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 3% |
| [Geomean] | 4.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 712k ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 680k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.9k ± 3% |
| [Geomean] | 266k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 176M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 160M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 6% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.9G ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4G ±78% |
| [Geomean] | 15.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 178M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 124M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 188M ±38% |
| [Geomean] | 155M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 322M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 314M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 312M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 322M ±11% |
| [Geomean] | 317M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 906M ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.65G ±136% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.45G ±140% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.37G ±164% |
| [Geomean] | 1.31G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.06k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 3% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 3% |
| [Geomean] | 717k |