| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 58efaf3859e6a6f9988e69afc59c0792888ca41a |
| experiment-commit-time | 2026-05-13T00:30:17Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-13T01:29:17.347865178Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260513.29 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260513.29/0 |
| upload-time | 2026-05-13T07:11:02Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.42GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.03GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.04GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.70GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.66GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.96GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.04GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.59GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.68GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 56.1M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.03M ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.78M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 59.1M ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.21M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.83M ± 7% |
| [Geomean] | 11.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.50G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.76G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.72G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ±10% |
| [Geomean] | 2.13G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.8M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.76M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.0M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.74M ± 3% |
| [Geomean] | 3.58M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 177M ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.44M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.46M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 174M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.30M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.45M ± 2% |
| [Geomean] | 12.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 336M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 92.3M ±245% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.36M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 268M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 59.0M ±184% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.36M ±10% |
| [Geomean] | 45.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 882k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.47M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.02M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.45M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10M ±10% |
| [Geomean] | 3.47M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.24G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.12G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.64G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.27G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.39M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 856k ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.44M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 856k ±18% |
| [Geomean] | 1.10M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |