| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 5b106947d1f2e0a24361ac0e4a0e8d966a9612e1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-12T19:36:36Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T19:43:33.152940593Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260513.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260513.3/0 |
| upload-time | 2026-05-13T01:26:27Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.90GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.30GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.13GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.99GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.89GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.51GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.09GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.04GB ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.53GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.55GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 58.2M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.40M ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.75M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 59.0M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.50M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.04M ± 7% |
| [Geomean] | 11.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.91G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.36G ±108% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.17G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.80G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 843M ±147% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.17G ± 8% |
| [Geomean] | 1.94G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.6M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.24M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.4M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.61M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 184M ±119% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.46M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 196M ±123% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.40M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 12.8M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 257M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 48.4M ±230% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.36M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 357M ±78% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 49.0M ±148% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.12M ± 5% |
| [Geomean] | 39.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.40M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.14M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.44M ±142% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11M ± 4% |
| [Geomean] | 3.00M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.31G ±105% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 811M ±157% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ± 7% |
| [Geomean] | 1.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 482k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.39M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 870k ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.03M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 840k ±19% |
| [Geomean] | 1.01M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |