| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 42bdffec2d52e0c958e1ada270712f1b3e1d05f8 |
| experiment-commit-time | 2026-05-12T20:33:51Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-13T02:04:46.671263705Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260513.31 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260513.31/0 |
| upload-time | 2026-05-13T07:39:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.25GB ±26% |
| [Geomean] | 3.57GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.39GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.05GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.15GB ±26% |
| [Geomean] | 4.97GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.43GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.12GB ±10% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 232M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.95M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 227M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 232M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.6M ±63% |
| [Geomean] | 80.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.11G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 208M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.72G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.2G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 934M ±85% |
| [Geomean] | 3.30G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 158M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.76M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 196M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.87M ± 2% |
| [Geomean] | 44.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 389M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 37.8M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 67.8M ±61% |
| [Geomean] | 188M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.49G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.7M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.36G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.92G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 119M ±55% |
| [Geomean] | 754M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 778k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 771k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.39M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.76M ±88% |
| [Geomean] | 24.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.7G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 214M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.9G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 934M ±87% |
| [Geomean] | 2.57G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 84.5M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 88.3M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.09M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 192M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.1M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 190M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 45.4M ±94% |
| [Geomean] | 74.0M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.12G ±128% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 36.7M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ±129% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.8M ±68% |
| [Geomean] | 253M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 777k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 770k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |