| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 80123ef4bf5397f6f194b0a54e8c65dadb18aa1b |
| experiment-commit-time | 2026-05-14T22:01:03Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T22:07:52.44844107Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260515.10 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.10/0 |
| upload-time | 2026-05-15T03:52:46Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.52GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.40GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.17GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.34GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.07GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.03GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.05GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.23GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.05GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.56GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.98GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.51GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.53GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.59GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 59.5M ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.02M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.91M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 55.6M ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.14M ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.73M ± 9% |
| [Geomean] | 11.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.12G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.26G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.17G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.70G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.03G ±103% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.10G ±18% |
| [Geomean] | 1.97G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.5M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.84M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.3M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.27M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.83M ± 4% |
| [Geomean] | 3.67M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 185M ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 178M ±117% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.83M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.52M ± 5% |
| [Geomean] | 13.1M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 364M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 26.0M ±110% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.17M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 423M ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 52.3M ±221% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.32M ± 9% |
| [Geomean] | 39.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 28.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.64M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.42M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.84M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.97M ±19% |
| [Geomean] | 3.08M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.21G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.01G ±106% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.09G ±20% |
| [Geomean] | 1.11G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 822k ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.31M ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 822k ±22% |
| [Geomean] | 1.02M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |