| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | c203e4ecb94df984c337e49a7a626620e176811a |
| experiment-commit-time | 2026-05-14T21:41:39Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T21:49:15.270331206Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260515.11 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.11/0 |
| upload-time | 2026-05-15T04:46:33Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.7µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 91.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.60GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.05GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.49GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.96GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.39GB ±13% |
| [Geomean] | 5.59GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.12GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.27GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.72GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.04GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.18GB ±11% |
| [Geomean] | 7.59GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 449M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 568M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 290M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 448M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 566M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 290M ±12% |
| [Geomean] | 420M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.29G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.5G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.6G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.21G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.1G ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.9G ±63% |
| [Geomean] | 12.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 356M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 217M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 380M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 238M ± 8% |
| [Geomean] | 305M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 889M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.15G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 456M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 852M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 438M ±20% |
| [Geomean] | 752M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.97G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.52G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.57G ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.50G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.85G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.51G ±125% |
| [Geomean] | 4.05G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.0k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.85k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 10.9k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 2% |
| [Geomean] | 4.31k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 662k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 411k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 657k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.2k ± 2% |
| [Geomean] | 258k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 172M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 170M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 238M ± 1% |
| [Geomean] | 201M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.7G ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.5G ±73% |
| [Geomean] | 15.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 115M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 189M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 215M ±10% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 309M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 330M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 315M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 330M ±14% |
| [Geomean] | 321M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.39G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48G ±127% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.39G ±161% |
| [Geomean] | 1.32G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.85k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 411k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 705k |