| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 080a6d5fa8185c58cb878a2f975919f2da27a2a1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T00:10:09Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T00:15:23.84505163Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260515.12 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.12/0 |
| upload-time | 2026-05-15T05:37:08Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.25GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.99GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.35GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.04GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.58GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.22GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.45GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.43GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.40GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.22GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.8M ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.70M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.92M ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.7M ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.62M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.77M ±15% |
| [Geomean] | 9.73M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.34G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.18G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 733M ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.46G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.80G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.50M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.48M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.51M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.50M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.64M ± 6% |
| [Geomean] | 2.14M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 88.8M ±146% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.89M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.26M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 120M ±103% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.93M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.44M ±13% |
| [Geomean] | 10.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 236M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 6.03M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 7.15M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 257M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 6.16M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 32.2M ±277% |
| [Geomean] | 28.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 0% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.26M ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.79M ± 8% |
| [Geomean] | 2.96M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 712M ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.12G ± 4% |
| [Geomean] | 1.00G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 550k ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 760k ±47% |
| [Geomean] | 615k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |