| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 080a6d5fa8185c58cb878a2f975919f2da27a2a1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T00:10:09Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T00:16:51.877616692Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260515.14 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.14/0 |
| upload-time | 2026-05-15T05:58:24Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.4µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.52GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.42GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.96GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.08GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.07GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.62GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.94GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.53GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.05GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.52GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 61.3M ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.44M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.68M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 57.5M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.50M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.99M ±20% |
| [Geomean] | 12.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.66G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.37G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.73G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.65G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ±10% |
| [Geomean] | 2.14G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.8M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.24M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.6M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.26M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.66M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 213M ±105% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.15M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 168M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.17M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.45M ± 2% |
| [Geomean] | 13.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 353M ±90% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 70.4M ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.91M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 374M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 81.7M ±157% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.11M ± 5% |
| [Geomean] | 48.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.5k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 882k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.73M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.32M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.14M ± 8% |
| [Geomean] | 3.54M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.33G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.61G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ±10% |
| [Geomean] | 1.30G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.24M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 790k ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.37M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 850k ±18% |
| [Geomean] | 1.03M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 880k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |