| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 212065c9221bc01b176ce5820fccae19c2a54c4b |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T15:26:25Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T15:31:03.531784612Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260515.16 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.16/0 |
| upload-time | 2026-05-15T20:51:09Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.26GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.16GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.24GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.99GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.44GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.35GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.00GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.29GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.44GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.27GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.12GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.5M ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.26M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.79M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.3M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.32M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.31M ±41% |
| [Geomean] | 8.29M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.37G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.15G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 876M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.06G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.18G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 976M ±37% |
| [Geomean] | 1.78G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.12M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.11M ± 5% |
| [Geomean] | 1.60M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 91.3M ±148% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.14M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.20M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.57M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.13M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.17M ± 7% |
| [Geomean] | 5.18M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 242M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.82M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.27M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 239M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.71M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.83M ±30% |
| [Geomean] | 17.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.01M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.69M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.01M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.13M ±50% |
| [Geomean] | 2.96M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 866M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 973M ±38% |
| [Geomean] | 1.02G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 580k ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 610k ±48% |
| [Geomean] | 580k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |