| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 8bd95ae8489951b61bd845b4c36b7f36b526f264 |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T15:23:39Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T15:30:46.505331802Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260515.18 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.18/0 |
| upload-time | 2026-05-15T21:07:18Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.11GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.77GB ±12% |
| [Geomean] | 3.57GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.35GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.23GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.10GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.06GB ±29% |
| [Geomean] | 5.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.14GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.02GB ±16% |
| [Geomean] | 7.29GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 226M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 245M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.7M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 228M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 245M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.8M ±70% |
| [Geomean] | 97.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.47G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.5G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.09G ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.49G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 929M ±109% |
| [Geomean] | 4.30G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 194M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 163M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.14M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 197M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.05M ± 2% |
| [Geomean] | 46.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 357M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 382M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 77.6M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 357M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 379M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 71.9M ±57% |
| [Geomean] | 217M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.51G ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.09G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 130M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.00G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.91G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 130M ±52% |
| [Geomean] | 861M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 756k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.27M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 756k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 442k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 145M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.9M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 146M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.50M ±101% |
| [Geomean] | 38.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.6G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18G ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.8G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 942M ±107% |
| [Geomean] | 4.00G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 94.6M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 112M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.56M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 204M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 55.5M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 204M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 49.8M ±85% |
| [Geomean] | 104M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 634M ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 120M ±137% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 107M ±66% |
| [Geomean] | 306M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 754k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 755k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |