| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 8bd95ae8489951b61bd845b4c36b7f36b526f264 |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T15:23:39Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T15:29:35.856042286Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260515.20 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.20/0 |
| upload-time | 2026-05-15T21:11:05Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.06GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.33GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.82GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.09GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.04GB ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.04GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.51GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.37GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.0GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.53GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.55GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 61.7M ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.18M ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.99M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 60.9M ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.91M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.94M ± 9% |
| [Geomean] | 12.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.77G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 928M ±117% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.02G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.69G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.19G ±19% |
| [Geomean] | 2.05G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 22.2M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.34M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.0M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.90M ± 0% |
| [Geomean] | 3.78M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 196M ±97% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.41M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 230M ±119% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.61M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 13.6M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 267M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 71.3M ±206% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.47M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 388M ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 77.0M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.55M ±10% |
| [Geomean] | 47.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 0% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.59M ±124% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.95M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.47M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10M ± 3% |
| [Geomean] | 3.21M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 874M ±130% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.65G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.19G ±19% |
| [Geomean] | 1.18G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.37M ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.41M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 800k ± 0% |
| [Geomean] | 1.05M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 882k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |