| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | ab7c8279a087fb4b722d34859cae4ecb7b76d4ef |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T16:14:26Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T16:20:58.355816345Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260515.22 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.22/0 |
| upload-time | 2026-05-15T21:41:20Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.04GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.29GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.26GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.21GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.01GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.35GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.05GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.18GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.49GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.34GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.43GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.20GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 22.3M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.96M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.59M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 22.4M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.99M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.53M ±19% |
| [Geomean] | 8.76M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.03G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.19G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 908M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.13G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.28G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.13G ± 5% |
| [Geomean] | 1.85G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.54M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.50M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.53M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.51M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.47M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.53M ± 3% |
| [Geomean] | 2.12M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 7.16M ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.80M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.97M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 6.64M ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.73M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.95M ±14% |
| [Geomean] | 4.23M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 245M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.83M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 9.20M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 239M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.55M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 17.2M ±181% |
| [Geomean] | 25.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.68M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.00M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.90M ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.62M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.04M ±11% |
| [Geomean] | 3.36M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 903M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.27G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.16G ±22% |
| [Geomean] | 1.10G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 670k ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 780k ±41% |
| [Geomean] | 650k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |