| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 26c2ac5f9407ba6a41953c0f22ed3dcee0ddf6e8 |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T16:23:11Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T16:30:05.526269902Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260515.23 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.23/0 |
| upload-time | 2026-05-15T21:50:24Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.28GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.16GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.40GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.03GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.40GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.08GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.49GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.44GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.44GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.44GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.23GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.7M ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.69M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.88M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 30.2M ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.69M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.88M ±11% |
| [Geomean] | 9.93M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.25G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.04G ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.23G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.18G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.12G ± 4% |
| [Geomean] | 1.88G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.80M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.55M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.68M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.75M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.70M ± 4% |
| [Geomean] | 2.27M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 117M ±100% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.97M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.33M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 74.0M ±217% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.04M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.30M ± 9% |
| [Geomean] | 10.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 245M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.75M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 8.61M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 244M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.83M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 21.4M ±96% |
| [Geomean] | 26.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.99M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.92M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.01M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.89M ±11% |
| [Geomean] | 3.18M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.03G ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.12G ± 4% |
| [Geomean] | 1.10G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 540k ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 675k ±26% |
| [Geomean] | 594k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |