| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | ab7c8279a087fb4b722d34859cae4ecb7b76d4ef |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T16:14:26Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T16:20:34.735172344Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260515.24 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.24/0 |
| upload-time | 2026-05-15T21:53:24Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.98GB ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.01GB ±39% |
| [Geomean] | 3.61GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.76GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.53GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.91GB ±29% |
| [Geomean] | 5.06GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.78GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.62GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.96GB ±11% |
| [Geomean] | 7.24GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 210M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 209M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.03M ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 209M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 205M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.0M ±81% |
| [Geomean] | 75.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.60G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.53G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 570M ±183% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.23G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.4G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 716M ±125% |
| [Geomean] | 3.30G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 182M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 160M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 182M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 42.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 325M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 44.0M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 325M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 356M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 51.2M ±64% |
| [Geomean] | 177M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.25G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.59G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 80.9M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.77G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 107M ±57% |
| [Geomean] | 682M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.68k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.36M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 800k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.36M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 808k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 461k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 124M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.55M ±155% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 123M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.24M ±113% |
| [Geomean] | 25.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 567M ±184% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 698M ±131% |
| [Geomean] | 2.56G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 103M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 99.0M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.50M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 194M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 25.3M ±132% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 191M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 31.7M ±92% |
| [Geomean] | 73.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 554M ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 55.5M ±119% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 975M ±148% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 79.8M ±79% |
| [Geomean] | 221M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 799k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 807k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.17M |