| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 26c2ac5f9407ba6a41953c0f22ed3dcee0ddf6e8 |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T16:23:11Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T16:28:07.056042852Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260515.26 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.26/0 |
| upload-time | 2026-05-15T22:05:59Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.39GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.13GB ±32% |
| [Geomean] | 3.76GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.31GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.33GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.43GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.92GB ±33% |
| [Geomean] | 5.25GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.39GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.37GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.36GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.90GB ±17% |
| [Geomean] | 7.37GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 228M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.0M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 226M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 235M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.3M ±85% |
| [Geomean] | 93.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.78G ±79% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08G ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.91G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.4G ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 737M ±137% |
| [Geomean] | 4.38G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 188M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 153M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.78M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.78M ± 6% |
| [Geomean] | 43.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 80.4M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.8M ±71% |
| [Geomean] | 210M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.66G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.65G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 136M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.67G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.19G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 106M ±82% |
| [Geomean] | 921M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 764k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 764k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 1% |
| [Geomean] | 446k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.9M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.87M ±122% |
| [Geomean] | 36.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 735M ±137% |
| [Geomean] | 3.35G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 100M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 107M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.57M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 58.8M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 43.5M ±102% |
| [Geomean] | 101M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.10G ±169% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 112M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 658M ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 78.6M ±103% |
| [Geomean] | 282M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 763k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 761k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |