| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T20:52:07.696162453Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260515.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.3/0 |
| upload-time | 2026-05-15T02:35:30Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.93GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.44GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.66GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.04GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.23GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.05GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.95GB ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.00GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.07GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.42GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.22GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.28GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.49GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.43GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 55.4M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.64M ±126% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.87M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 57.9M ±82% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.02M ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.80M ± 6% |
| [Geomean] | 11.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.87G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 859M ±142% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.18G ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.77G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 920M ±126% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 6% |
| [Geomean] | 1.82G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.6M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.27M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.6M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.68M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 151M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.76M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 159M ±195% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.78M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 12.3M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 256M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 48.9M ±226% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.28M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 351M ±81% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 52.7M ±298% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.37M ± 8% |
| [Geomean] | 40.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.32M ±103% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.20M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.52M ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.08M ± 7% |
| [Geomean] | 2.75M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 810M ±140% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.18G ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883M ±120% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 6% |
| [Geomean] | 991M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.35M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 900k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.08M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 850k ±18% |
| [Geomean] | 1.03M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |