| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c203e4ecb94df984c337e49a7a626620e176811a |
| experiment-commit-time | 2026-05-14T21:41:39Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T21:48:05.254338836Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260515.5 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.5/0 |
| upload-time | 2026-05-15T03:23:22Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.06GB ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.05GB ±36% |
| [Geomean] | 3.65GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.26GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.93GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.91GB ±30% |
| [Geomean] | 5.10GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.90GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.97GB ±12% |
| [Geomean] | 7.25GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 223M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 232M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.0M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 220M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 233M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.0M ±71% |
| [Geomean] | 88.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.34G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.0G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 985M ±132% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.46G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.5G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 777M ±159% |
| [Geomean] | 4.07G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 191M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 156M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33M ± 7% |
| [Geomean] | 46.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 377M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.9M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 374M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.2M ±64% |
| [Geomean] | 201M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.25G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.61G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 117M ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.22G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.66G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 106M ±66% |
| [Geomean] | 793M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 773k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 776k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 1% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.80M ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.91M ±108% |
| [Geomean] | 31.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.4G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 976M ±134% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 771M ±152% |
| [Geomean] | 3.39G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 95.2M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 97.5M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.38M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 39.3M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 39.3M ±92% |
| [Geomean] | 88.3M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.17G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 85.8M ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 831M ±174% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 77.2M ±107% |
| [Geomean] | 283M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 773k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 775k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |