| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 80123ef4bf5397f6f194b0a54e8c65dadb18aa1b |
| experiment-commit-time | 2026-05-14T22:01:03Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T22:08:27.006748498Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260515.6 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.6/0 |
| upload-time | 2026-05-15T03:28:20Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.27GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.16GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.02GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.06GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.40GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.00GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.02GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.17GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.45GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.20GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.34GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.17GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 37.1M ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.36M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.96M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.4M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.29M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.55M ±21% |
| [Geomean] | 8.62M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.16G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.18G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 852M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.19G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.15G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.00G ±23% |
| [Geomean] | 1.77G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.27M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.26M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.64M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.27M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| [Geomean] | 1.68M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 140M ±97% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.39M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.24M ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.38M ± 4% |
| [Geomean] | 5.66M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 249M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.90M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.40M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 243M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.84M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 9.71M ±159% |
| [Geomean] | 19.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.00M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.41M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.99M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.24M ±45% |
| [Geomean] | 2.89M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 842M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.11G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 987M ±22% |
| [Geomean] | 1.01G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 522k ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 662k ±25% |
| [Geomean] | 574k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |