| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | c203e4ecb94df984c337e49a7a626620e176811a |
| experiment-commit-time | 2026-05-14T21:41:39Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T21:48:05.489747667Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260515.7 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.7/0 |
| upload-time | 2026-05-15T03:30:28Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.43GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.05GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.06GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.17GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.61GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.04GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.64GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.01GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.54GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.52GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.73GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 58.7M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.77M ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.76M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 56.2M ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.92M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.94M ± 9% |
| [Geomean] | 12.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.88G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.55G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.80G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.43G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ± 7% |
| [Geomean] | 2.14G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.5M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.84M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.84M ± 3% |
| [Geomean] | 3.71M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 181M ±123% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.88M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.55M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 178M ±164% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.84M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.56M ± 2% |
| [Geomean] | 13.1M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 357M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 89.2M ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.49M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 394M ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 86.6M ±161% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.41M ± 7% |
| [Geomean] | 52.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 0% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.07M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.88M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.08M ± 6% |
| [Geomean] | 3.50M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.49G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.38G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ± 7% |
| [Geomean] | 1.27G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.31M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 870k ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.38M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 820k ±15% |
| [Geomean] | 1.06M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 882k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |