| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 80123ef4bf5397f6f194b0a54e8c65dadb18aa1b |
| experiment-commit-time | 2026-05-14T22:01:03Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T22:07:55.148823966Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260515.8 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.8/0 |
| upload-time | 2026-05-15T03:41:33Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 38.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.03GB ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.67GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.51GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.35GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.92GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.36GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.37GB ±16% |
| [Geomean] | 4.93GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.43GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.96GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.44GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.69GB ±15% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 217M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 219M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.1M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 219M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 221M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.51M ± 8% |
| [Geomean] | 75.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.25G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 800M ±152% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.42G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.9G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 193M ±47% |
| [Geomean] | 3.19G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 184M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 160M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.83M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.86M ± 2% |
| [Geomean] | 43.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 374M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 56.3M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 351M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.5M ± 9% |
| [Geomean] | 175M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.87G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.31G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 98.1M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.61G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.1M ± 7% |
| [Geomean] | 746M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.3k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.58k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 791k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 786k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.7k ± 1% |
| [Geomean] | 455k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.50M ±120% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.05M ± 7% |
| [Geomean] | 22.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 795M ±153% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 182M ±47% |
| [Geomean] | 2.14G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 100M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 93.7M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.39M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 34.8M ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.3M ±11% |
| [Geomean] | 66.7M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 830M ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 69.2M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.33G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3M ± 7% |
| [Geomean] | 225M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 790k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 785k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.16M |