| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T20:51:48.917567424Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260515.9 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.9/0 |
| upload-time | 2026-05-15T03:44:23Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.8µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.7µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.0µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.62GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.38GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.73GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.10GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.58GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.59GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.95GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.40GB ±13% |
| [Geomean] | 5.65GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.94GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.40GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.77GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.99GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.17GB ±11% |
| [Geomean] | 7.66GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 456M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 569M ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 296M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 443M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 547M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 298M ±12% |
| [Geomean] | 421M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.77G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.9G ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.21G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.0G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.4G ±63% |
| [Geomean] | 12.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 365M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 201M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 359M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 373M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 221M ±24% |
| [Geomean] | 301M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 802M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 442M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 831M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 443M ±17% |
| [Geomean] | 729M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.83G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.62G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.16G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.91G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.75G ±78% |
| [Geomean] | 4.38G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.89k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.93k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 3% |
| [Geomean] | 4.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 669k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.8k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 685k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.5k ± 3% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 176M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 238M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 183M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 241M ± 2% |
| [Geomean] | 207M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 25.5G ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.57G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.6G ±89% |
| [Geomean] | 15.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 122M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 175M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 195M ±31% |
| [Geomean] | 153M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 309M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 319M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 352M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 331M ± 9% |
| [Geomean] | 327M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.19G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71G ±166% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.22G ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.36G ±118% |
| [Geomean] | 1.35G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.90k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.8k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.93k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 3% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 3% |
| [Geomean] | 703k |