| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c6eaf037885e1c644523117a43e93ed593bf4ad0 |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T19:36:21Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T20:52:35.429925803Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260516.1 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260516.1/0 |
| upload-time | 2026-05-16T02:13:58Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.26GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 3.99GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.18GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.06GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.36GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.35GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.02GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.17GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.29GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.29GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.17GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 40.6M ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.27M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.35M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.4M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.71M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.26M ±35% |
| [Geomean] | 8.89M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.40G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 966M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.22G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 940M ±43% |
| [Geomean] | 1.80G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.16M ± 3% |
| [Geomean] | 1.61M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 160M ±98% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.06M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.20M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 3.85M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.11M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.16M ± 4% |
| [Geomean] | 5.48M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 246M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.82M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 8.79M ±115% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 231M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.91M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 26.8M ±229% |
| [Geomean] | 24.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.95M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.01M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.00M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.92M ±47% |
| [Geomean] | 2.97M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.11G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 963M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.11G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 926M ±45% |
| [Geomean] | 1.02G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 689k ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 622k ±77% |
| [Geomean] | 627k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |