| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 9be7615aa2474893de474abccd0828efb6a9db85 |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T16:50:34Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T20:56:15.651749451Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260516.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260516.2/0 |
| upload-time | 2026-05-16T02:16:29Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.26GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.02GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.00GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.16GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.38GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.35GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.38GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.26GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.21GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 29.9M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.34M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.25M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.1M ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.80M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.09M ±32% |
| [Geomean] | 9.14M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.03G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 929M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.00G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 893M ±35% |
| [Geomean] | 1.74G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.26M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.25M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.28M ± 5% |
| [Geomean] | 1.69M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 72.0M ±226% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.12M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.30M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 118M ±98% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.13M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.25M ± 5% |
| [Geomean] | 8.63M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 237M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.93M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 11.2M ±154% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 253M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.79M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 8.18M ±157% |
| [Geomean] | 20.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.93M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.01M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.98M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.74M ±53% |
| [Geomean] | 2.91M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.11G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 933M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 883M ±29% |
| [Geomean] | 1.01G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 660k ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 544k ±29% |
| [Geomean] | 592k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |