| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c6eaf037885e1c644523117a43e93ed593bf4ad0 |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T19:36:21Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T21:11:37.839966571Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260516.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260516.3/0 |
| upload-time | 2026-05-16T02:46:58Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.81GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.98GB ±39% |
| [Geomean] | 3.55GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.37GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.05GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.35GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.19GB ±29% |
| [Geomean] | 5.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.44GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.07GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.12GB ±16% |
| [Geomean] | 7.32GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 226M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 245M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.2M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 226M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 245M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.0M ±64% |
| [Geomean] | 93.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.90G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.2G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 752M ±123% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.49G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 950M ±77% |
| [Geomean] | 4.12G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 148M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.96M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 197M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 166M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.98M ± 6% |
| [Geomean] | 44.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.3M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 396M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 74.8M ±62% |
| [Geomean] | 210M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.51G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.70G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 116M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.48G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.78G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 129M ±51% |
| [Geomean] | 917M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.5k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 749k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 754k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 442k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 144M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.74M ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.0M ±92% |
| [Geomean] | 35.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.9G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 775M ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.7G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 947M ±78% |
| [Geomean] | 3.50G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 92.5M ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 96.7M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.33M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 42.5M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 203M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 54.2M ±86% |
| [Geomean] | 98.3M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.36G ±166% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±118% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 105M ±64% |
| [Geomean] | 340M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 747k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 753k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |