| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | c6eaf037885e1c644523117a43e93ed593bf4ad0 |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T19:36:21Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T21:13:00.163383778Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260516.5 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260516.5/0 |
| upload-time | 2026-05-16T02:55:31Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.62GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.91GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.19GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.25GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.91GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.86GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.16GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.21GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.02GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.42GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.11GB ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.56GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.51GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.53GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.44GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 52.6M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.84M ±131% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.00M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 53.5M ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.45M ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.69M ± 7% |
| [Geomean] | 11.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.80G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 904M ±197% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.34G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.19G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ± 7% |
| [Geomean] | 1.88G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.3M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.0M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.26M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.62M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 130M ±87% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.88M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 182M ±140% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.02M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 12.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 262M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 57.3M ±178% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.14M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 377M ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 105M ±132% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.20M ± 7% |
| [Geomean] | 46.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 28.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.9k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.69M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.54M ±172% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.06M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.32M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09M ± 6% |
| [Geomean] | 2.99M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 873M ±208% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.15G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 6% |
| [Geomean] | 1.07G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.14M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 820k ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.29M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 800k ±13% |
| [Geomean] | 991k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |