| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 47f26133bd6f63ea659ce28bfdb7761de96964d0 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T06:17:46Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T07:01:16.059641195Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260520.103 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.103/0 |
| upload-time | 2026-05-20T12:34:02Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.00GB ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.00GB ±40% |
| [Geomean] | 3.62GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.79GB ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.81GB ±35% |
| [Geomean] | 5.03GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.87GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.15GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.91GB ±14% |
| [Geomean] | 7.25GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 211M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 211M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.69M ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 211M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 209M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.60M ±92% |
| [Geomean] | 75.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.57G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 578M ±179% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.40G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.3G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 574M ±192% |
| [Geomean] | 3.25G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 183M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.76M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 180M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.84M ± 2% |
| [Geomean] | 43.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 332M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.5M ±99% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 332M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.6M ±85% |
| [Geomean] | 178M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.38G ±105% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.81G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 84.1M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.38G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.74G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 83.9M ±80% |
| [Geomean] | 685M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.5k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.6k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.67k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.35M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 801k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.36M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 808k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.7k ± 1% |
| [Geomean] | 460k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.99M ±173% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 126M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.88M ±146% |
| [Geomean] | 25.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.72G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 573M ±181% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 549M ±193% |
| [Geomean] | 2.36G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 107M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 105M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.65M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.7M ±149% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.9M ±125% |
| [Geomean] | 74.7M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 976M ±134% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 57.5M ±126% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 518M ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 56.9M ±114% |
| [Geomean] | 202M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 800k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 807k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.17M |