| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 45f1313c189bc51de0484c76fa77efc424c6b969 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T03:54:30Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T07:44:35.424585692Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260520.106 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.106/0 |
| upload-time | 2026-05-20T13:27:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.53GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.70GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.90GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.31GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.12GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.38GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.86GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.54GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.90GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.5GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.03GB ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.52GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.56GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 53.7M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.50M ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.82M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 62.4M ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.91M ±140% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.69M ±11% |
| [Geomean] | 11.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.69G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.34G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.17G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.42G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 717M ±181% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.12G ± 4% |
| [Geomean] | 1.84G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.7M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.8M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.68M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 158M ±154% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.14M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 195M ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.71M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 12.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 413M ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 113M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.26M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 389M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 18.2M ±176% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.19M ± 2% |
| [Geomean] | 42.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.8k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 893k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 0% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.44M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.14M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.11M ±156% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.03M ± 5% |
| [Geomean] | 2.88M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.29G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 698M ±179% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.11G ± 6% |
| [Geomean] | 1.04G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.52M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 810k ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.16M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 860k ± 7% |
| [Geomean] | 1.05M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 892k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |