| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 47f26133bd6f63ea659ce28bfdb7761de96964d0 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T06:17:46Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T08:06:37.143807281Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260520.108 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.108/0 |
| upload-time | 2026-05-20T14:55:50Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.9µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.8µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.45GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.23GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.06GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.65GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.96GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.34GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.59GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.02GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.45GB ±12% |
| [Geomean] | 5.59GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.80GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.98GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.10GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.04GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.27GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.57GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 437M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 540M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 283M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 447M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 549M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 305M ±24% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.32G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.2G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.9G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.03G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.0G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.3G ±52% |
| [Geomean] | 12.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 365M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 218M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 365M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 206M ±37% |
| [Geomean] | 302M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 815M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 424M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 849M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 434M ±20% |
| [Geomean] | 722M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.78G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.38G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.12G ±191% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.57G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.68G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.10G ±82% |
| [Geomean] | 3.95G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03k ± 2% |
| [Geomean] | 4.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 686k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 678k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.7k ± 2% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 191M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 240M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 183M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 242M ± 4% |
| [Geomean] | 213M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.4G ±64% |
| [Geomean] | 15.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 193M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 179M ±39% |
| [Geomean] | 158M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 327M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 332M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 320M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 325M ±12% |
| [Geomean] | 326M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.28G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.01G ±218% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.24G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.97G ±104% |
| [Geomean] | 1.33G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.91k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.5k ± 2% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.17M ± 2% |
| [Geomean] | 698k |