| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 47f26133bd6f63ea659ce28bfdb7761de96964d0 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T06:17:46Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T09:35:48.913442249Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260520.109 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.109/0 |
| upload-time | 2026-05-20T14:57:59Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.26GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.17GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.19GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.02GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.35GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.01GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.17GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.27GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.56GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.43GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.29GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.20GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.5M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.46M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.60M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 40.4M ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.40M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.27M ±25% |
| [Geomean] | 9.56M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.26G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 946M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.26G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 966M ±27% |
| [Geomean] | 1.80G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 1.78M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 91.5M ±157% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.28M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.41M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 156M ±98% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.40M ± 0% |
| [Geomean] | 9.70M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 242M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.37M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 16.3M ±157% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 247M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.03M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.35M ±28% |
| [Geomean] | 21.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.64M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.99M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.93M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.03M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.99M ±40% |
| [Geomean] | 2.99M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.11G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 943M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 953M ±26% |
| [Geomean] | 1.03G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 690k ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 710k ±69% |
| [Geomean] | 637k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |