| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 37bce6617fb957b4d0c16cc10b269cb5b5975892 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T03:50:53Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T11:50:34.3040798Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260520.114 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.114/0 |
| upload-time | 2026-05-20T17:25:04Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.6µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.6µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.4µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.2µs ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.08GB ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.19GB ±32% |
| [Geomean] | 3.69GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.18GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.13GB ±32% |
| [Geomean] | 5.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.34GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.23GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.40GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.12GB ±22% |
| [Geomean] | 7.34GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 232M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 249M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.5M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 230M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 246M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8M ±109% |
| [Geomean] | 104M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.02G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.8G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 898M ±132% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.52G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.9G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 963M ±123% |
| [Geomean] | 4.30G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.01M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 152M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.01M ±26% |
| [Geomean] | 45.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 393M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 82.2M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 364M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 393M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 83.0M ±82% |
| [Geomean] | 227M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.45G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.25G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 134M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.65G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 131M ±79% |
| [Geomean] | 932M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.0k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.1k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.30k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.26M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 741k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.27M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 748k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 438k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 142M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.3M ±112% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.4M ±148% |
| [Geomean] | 41.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.6G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 937M ±122% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.7G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 966M ±136% |
| [Geomean] | 3.79G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 112M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 88.9M ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.47M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 207M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.3M ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 60.1M ±109% |
| [Geomean] | 110M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±192% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 107M ±104% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.21G ±198% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 100M ±109% |
| [Geomean] | 342M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 18.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 739k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 747k ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |