| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 2760c3f5a3afe3465fd757ad4809b09bcfe11db3 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T03:50:46Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T12:35:29.251817162Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260520.115 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.115/0 |
| upload-time | 2026-05-20T18:11:28Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.72GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.76GB ±17% |
| [Geomean] | 3.46GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.88GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.29GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.89GB ±31% |
| [Geomean] | 5.08GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.43GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.92GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.39GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.97GB ±13% |
| [Geomean] | 7.23GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 248M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.3M ±122% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 227M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 249M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.1M ±117% |
| [Geomean] | 89.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.01G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.0G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 595M ±160% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.98G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.9G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 585M ±175% |
| [Geomean] | 3.78G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.24M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 197M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25M ± 5% |
| [Geomean] | 46.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 357M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 389M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 52.2M ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 404M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 56.6M ±78% |
| [Geomean] | 197M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.36G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.28G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 103M ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.84G ±83% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.21G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 104M ±77% |
| [Geomean] | 886M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 753k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 757k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 444k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.44M ±181% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.00M ±180% |
| [Geomean] | 30.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 593M ±160% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.3G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 581M ±177% |
| [Geomean] | 2.85G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 87.9M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 84.9M ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.09M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 36.5M ±141% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6M ±124% |
| [Geomean] | 83.3M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.25G ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 75.7M ±144% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 980M ±133% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 76.5M ±97% |
| [Geomean] | 290M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 751k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 752k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |