| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 7eeacc9cce7de0f6b99ada4f9b1f1f835a29ac7b |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T13:08:02Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T13:32:01.535275342Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260520.117 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.117/0 |
| upload-time | 2026-05-20T19:03:03Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 38.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.91GB ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.49GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.36GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.73GB ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.36GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.89GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.81GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.63GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.18GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 215M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 223M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.0M ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 215M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 222M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.71M ± 8% |
| [Geomean] | 74.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.08G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 526M ±206% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.91G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 150M ±62% |
| [Geomean] | 2.71G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 184M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 169M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.07M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 186M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.03M ± 2% |
| [Geomean] | 45.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 382M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 52.9M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 366M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.7M ± 9% |
| [Geomean] | 175M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.47G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.05G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 92.9M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.62G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.62G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 60.6M ± 7% |
| [Geomean] | 728M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.59k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 789k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.34M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 787k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.0k ± 1% |
| [Geomean] | 456k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.61M ±173% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.06M ±17% |
| [Geomean] | 21.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.0G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 506M ±218% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.7G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 122M ±24% |
| [Geomean] | 1.71G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 109M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 90.2M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.45M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 32.8M ±143% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 192M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.6M ±14% |
| [Geomean] | 66.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 721M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.3M ±135% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.14G ±147% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.9M ±11% |
| [Geomean] | 206M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 788k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 786k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.16M |