| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 7eeacc9cce7de0f6b99ada4f9b1f1f835a29ac7b |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T13:08:02Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T13:28:40.850086247Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260520.118 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.118/0 |
| upload-time | 2026-05-20T19:11:06Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.65GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.42GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.03GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.62GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.07GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.68GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.05GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.65GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.03GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.53GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.65GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.57GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.64GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 53.9M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.50M ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.97M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 60.0M ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.07M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.98M ± 6% |
| [Geomean] | 11.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.64G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.38G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.74G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.55G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ± 7% |
| [Geomean] | 2.12G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.5M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.36M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.00M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.7M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.36M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.00M ± 0% |
| [Geomean] | 3.89M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 150M ±112% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.63M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 179M ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.52M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.74M ± 5% |
| [Geomean] | 12.8M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 335M ±90% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 93.0M ±170% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.60M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 377M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 68.8M ±193% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.52M ± 7% |
| [Geomean] | 50.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.9k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 0% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.70M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.14M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.16M ± 4% |
| [Geomean] | 3.50M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.33G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.50G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.27G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.44M ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 825k ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.38M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 830k ±16% |
| [Geomean] | 1.08M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |