| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T15:39:12.443022758Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260520.130 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.130/0 |
| upload-time | 2026-05-20T21:14:49Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.37GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.29GB ±25% |
| [Geomean] | 3.79GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.21GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.14GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.41GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.38GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.35GB ±34% |
| [Geomean] | 5.34GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.36GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.32GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.23GB ±23% |
| [Geomean] | 7.39GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 238M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.8M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 228M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 241M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.1M ±61% |
| [Geomean] | 100M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.64G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.8G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.62G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.25G ±93% |
| [Geomean] | 4.58G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.87M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.86M ± 2% |
| [Geomean] | 44.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 377M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 81.8M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 394M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 87.9M ±52% |
| [Geomean] | 225M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.13G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.01G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 137M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.38G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.03G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 141M ±53% |
| [Geomean] | 889M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 760k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 761k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 2% |
| [Geomean] | 446k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.4M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.7M ±77% |
| [Geomean] | 40.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.12G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.4G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.26G ±92% |
| [Geomean] | 4.05G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 96.9M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 92.7M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.33M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 58.2M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 67.1M ±67% |
| [Geomean] | 111M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 738M ±227% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 108M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 581M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 115M ±65% |
| [Geomean] | 270M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 759k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 759k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |