| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T15:39:07.510431141Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260520.131 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.131/0 |
| upload-time | 2026-05-20T21:20:00Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.3µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.93GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.40GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.66GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.18GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.41GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.25GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.27GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.89GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.03GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.24GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.05GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.46GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.11GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.54GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.47GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.44GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 59.4M ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.92M ±193% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.61M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 55.6M ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.57M ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.79M ±11% |
| [Geomean] | 11.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.85G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 779M ±167% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.07G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.60G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.26G ±156% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.07G ± 9% |
| [Geomean] | 1.82G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.6M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.92M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.0M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.90M ± 5% |
| [Geomean] | 3.78M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 175M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.70M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 159M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.80M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.56M ± 2% |
| [Geomean] | 12.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 440M ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 44.4M ±221% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.42M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 264M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 84.2M ±189% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.40M ± 7% |
| [Geomean] | 45.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.5k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 893k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 0% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.30M ±161% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.87M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.14M ±132% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.95M ±12% |
| [Geomean] | 2.80M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 759M ±174% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.06G ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.18G ±150% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.10G ±16% |
| [Geomean] | 1.01G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.21M ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 833k ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.27M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 780k ±15% |
| [Geomean] | 1.00M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |