| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T15:39:00.435464076Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260520.132 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.132/0 |
| upload-time | 2026-05-20T21:20:35Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.0µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.16GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.44GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.16GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.29GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.07GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.14GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.14GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.16GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.08GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.49GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.40GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.44GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.57GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.52GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 53.5M ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.40M ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.87M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 60.9M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.77M ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.83M ± 5% |
| [Geomean] | 12.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.64G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.45G ±150% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.80G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.12G ±116% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.19G ± 9% |
| [Geomean] | 2.04G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.0M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.7M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.68M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 139M ±129% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.76M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 253M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.62M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 13.2M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 327M ±74% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 98.3M ±190% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.46M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 346M ±75% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 85.0M ±127% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.72M ±10% |
| [Geomean] | 52.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.8k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 0% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.74M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.07M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.09M ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09M ± 6% |
| [Geomean] | 3.23M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.35G ±119% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.08G ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.18G ± 9% |
| [Geomean] | 1.18G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.24M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 878k ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.32M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 950k ±16% |
| [Geomean] | 1.08M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 882k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |