| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T15:47:57.572222205Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260520.133 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.133/0 |
| upload-time | 2026-05-20T21:20:48Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.6µs ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.12GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.07GB ±39% |
| [Geomean] | 3.67GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.34GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.11GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.87GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.19GB ±28% |
| [Geomean] | 5.15GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.91GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.20GB ±12% |
| [Geomean] | 7.29GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 227M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.8M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 228M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.5M ±72% |
| [Geomean] | 89.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.70G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 810M ±157% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.4G ±108% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 957M ±86% |
| [Geomean] | 3.80G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 191M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 170M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.12M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.07M ±14% |
| [Geomean] | 46.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 374M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 58.5M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 71.7M ±58% |
| [Geomean] | 202M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.37G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.22G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 101M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.20G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 125M ±55% |
| [Geomean] | 785M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.51k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 780k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 778k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 450k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.97M ±125% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.41M ±83% |
| [Geomean] | 33.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 789M ±164% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 909M ±84% |
| [Geomean] | 3.11G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 109M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 106M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.68M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 205M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 36.6M ±118% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 201M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 50.0M ±85% |
| [Geomean] | 93.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 879M ±137% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 71.7M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.15G ±180% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 96.7M ±67% |
| [Geomean] | 289M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 779k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 777k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |