| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T15:47:53.30375342Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260520.134 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.134/0 |
| upload-time | 2026-05-20T21:25:29Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.0µs ± 0% |
| [Geomean] | 40.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.05GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.32GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.10GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.17GB ±30% |
| [Geomean] | 3.74GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.22GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.41GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.75GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.44GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.23GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.27GB ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.54GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.42GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 234M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 243M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.4M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 233M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 251M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.8M ±33% |
| [Geomean] | 112M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.55G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.8G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.24G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.67G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.0G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49G ±35% |
| [Geomean] | 4.90G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 200M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.10M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 200M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.04M ± 5% |
| [Geomean] | 46.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 383M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 97.5M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 367M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 389M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 105M ±28% |
| [Geomean] | 243M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.57G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.24G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 149M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.64G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.40G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 177M ±10% |
| [Geomean] | 1.04G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 7.24k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.25M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 741k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.25M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 738k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.3k ± 1% |
| [Geomean] | 435k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 152M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.8M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 151M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.0M ±37% |
| [Geomean] | 50.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 17.1G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.26G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.46G ±42% |
| [Geomean] | 4.52G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 111M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.65M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 206M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 75.7M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 211M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 83.7M ±37% |
| [Geomean] | 129M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.19G ±148% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 124M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.19G ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 156M ±19% |
| [Geomean] | 406M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 18.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 739k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 737k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.11M |