| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T15:46:20.195066456Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260520.135 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.135/0 |
| upload-time | 2026-05-20T21:26:34Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.62GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.44GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.41GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.42GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.02GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.19GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.05GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.66GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.06GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.50GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.73GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 55.3M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.67M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.72M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 53.3M ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.98M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.87M ±19% |
| [Geomean] | 12.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.70G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.52G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.70G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.74G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.10G ±11% |
| [Geomean] | 2.18G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.5M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.33M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.84M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.6M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.85M ± 3% |
| [Geomean] | 3.74M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 146M ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.15M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 129M ±88% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.02M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.57M ± 3% |
| [Geomean] | 12.2M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 268M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 153M ±120% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.48M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 380M ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 100M ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.57M ± 3% |
| [Geomean] | 56.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 881k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.15M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.63M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11M ±12% |
| [Geomean] | 3.68M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.48G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.69G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.10G ±11% |
| [Geomean] | 1.33G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.52M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 860k ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.59M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 812k ±14% |
| [Geomean] | 1.14M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 880k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |