| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T15:48:27.124691882Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260520.136 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.136/0 |
| upload-time | 2026-05-20T21:29:57Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.8µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.07GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.14GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.28GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.19GB ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.04GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.17GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.17GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.48GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.28GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.52GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.35GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.53GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.48GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 52.4M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.27M ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.65M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 65.0M ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.84M ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.71M ± 6% |
| [Geomean] | 11.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.56G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 995M ±116% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.97G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.03G ±108% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.88G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.4M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.74M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.3M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.74M ± 3% |
| [Geomean] | 3.67M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 143M ±100% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.92M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 229M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.69M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44M ± 2% |
| [Geomean] | 12.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 332M ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 112M ±154% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.24M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 398M ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 26.0M ±102% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.15M ± 1% |
| [Geomean] | 43.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.9k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.68M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.64M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.73M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.06M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.79M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.03M ± 4% |
| [Geomean] | 2.90M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 943M ±113% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 982M ±112% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.12G ± 4% |
| [Geomean] | 1.04G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.52M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 850k ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.42M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 820k ±15% |
| [Geomean] | 1.11M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |